یکی از نیاز های هر سایت برای قرار گرفتن در بستر وب قطعا دامنه خواهد بود. ثبت دامنه بسیار کار ساده ای بوده و هر شخص حقیقی یا حقوقی به سادگی میتواند دامنه مختص خود را ثبت کند. در این مقاله به صورت گام به گام نحوه ایجاد شناسه برای ثبت دامنه ملی آموزش داده شده است.

طراحی سایت کاشان نسل نت

آموزش ساخت شناسه ایرنیک

برای خرید دامنه (.ir) به نام خودتان شما نیاز به آموزش ساخت شناسه ایرنیک در وب سایت nic.ir دارید پس این آموزش را پیگیری نمایید.

برای ثبت دامنه های آی آر  شما حتما باید یک شناسه یا به اصلاح یک نیک هندل داشته باشید و اگر نخواهید تمام عملیات خرید و پرداخت را در خود سایت ایرنیک انجام بدهید باید این شناسانه به واسطه یا رابط های مالی بدهید. سایت های مانند نت افراز، پرشین رجیستر، وب رمز، ایران هاست، یا ایزی ریجستر که نمایندگان ایرنیک برای ثبت دامنه های ملی هستند.

برای ساخت شناسه کاربری وارد سایت NIC.IR شده یا از طریق لینک https://www.nic.ir/Create_New_Handle اقدام کنید.

ساخت شناسه کاربری 4 مرحله دارد.

آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

1- انتخاب نوع شناسه

  • شخص حقیقی :این نوع شناسه مخصوص افراد عادی است که بیشترین کاربرد را نیز دارد
  • شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی : تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.
  • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی: تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه.
  • مرکز آموزشی و پژوهشی :تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.
  • شناسه‌ی محدود:صاحبان این نوع شناسه می‌توانند درکنار درخواست برای ثبت دامنه، به عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرارگیرند. 
آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

پس از کلیک کردن بر روی دکمه

آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

وارد مرحله بعدی و مهترین مرحله می شویم

 

۲.   وارد کردن مشخصات شناسه 

در این مرحله ما تمام اطلاعاتی شخصی خود را به صورت دقیق وارد می نماییم و نیز پر کردن فیلد‌هایی که با ستاره (*) مشخص شده‌اند، اجباری می‌باشد. در بعضی از قسمت ها اطلاعات به صورت انیگلسی  و بعضی از قسمت ها به صورت فارسی وارد شود

آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

در این قسمت اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی لاتین بصورت ستاره داره (*)هست و حتما باید پر شود . البته موارد فارسی هم مهم می باشد و در انتها از شما خطا می گیرد پس نام و نام خانوادگی به فارسی را نیز پر نموده

قسمت بعدی اطلاعات اطلاعات احراز هویتکه اگر کد ملی را وارد می نمایید حتما در موقعه ثبت دامنه حتما اسکن کدکارت ملی خود را نیاز دارید. و در صورت پاسپورت اسکن آنرا نیز بهمین صورت نیز نیاز دارید

تکمیل شمارهٔ ملی یا گذرنامه به تنهایی کافی است و ارایهٔ هر دو این اطلاعات ضروری نیست. توجه داشته باشید در صورت ارایهٔ شمارهٔ گذرنامه پر کردن کلیهٔ اطلاعات خواسته شده در مورد آن ضروری است.

آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

در این قسمت اطلاعات ادرس را یه صورت کاملا اینگلیسی پر نمایید و موارد ذیل را حتما رعایت نمایید اطلاعات کد پستی را و ادرس کد پستی دقیق وارد نمایید.

  • نشانی ارایه شده توسط متقاضی دریافت شناسه کاربری باید صحیح و منطبق با واقع باشد.
  • توجه کنید که در موارد لازم، مطابقِ شرایط و ضوابط ثبت‌نام دامنه، هرگونه مکاتبه با صاحب امتیاز نام دامنه به نشانیِ وی که در شناسه کاربری خود ارایه نموده صورت خواهد گرفت و عواقب ناشی از عدم اطلاع یافتن صاحب امتیاز نام دامنه از اقدامات و تصمیمات مرکز و یا اقدامات اشخاص ثالث، به دلیل عدم ارائه نشانی صحیح بر عهده خود شخص می‌باشد.
  • ارائهٔ صندوق پستی به عنوان نشانی پستی قابل قبول نمی‌باشد
آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

مهمترین قسمت ثبت نام همین قسمت می باشد 1- ایمیلی که معرفی می کنید حتما ایمیل اصلی باشد و پسورد 2 مرحله ای آن فعال باشد که اگر ایمیل شما هک شود می توانند به کلیه دامنه های شما درسترسی داشته باشند و نیز سوال امنیتی که برای فراموشی پسورد یا هک شد و یا تغییر ادرس DNS سایت ها ثبت شد حتما حتما نیاز دارید

آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

حال رابط‌های مجاز را جهت ثبت دامنه از طرف نت افراز بر روی گزینه ی “آزاد برای نمایندگان فروش” قرار داده و بر روی کلید بازنگری کلیک کنید. چون ممکن بخواهید هزینه هاست را یکی از رابط ها پرداخت کند

در این مرحله اطلاعات وارد شده به شما نمایش داده میشود، اطلاعات را چک و در صورت لزوم تصحیح نمایید.

آموزش ساخت شناسه ایرانیک برای تهیه دامنه IR

در نهایت در قسمت پایین صفحه نام کامل سازنده ی شناسه نام و فامیل خود را وارد کنید. از آنجایی که این نام در اطلاعات هوایز دامنه شما نمایش داده میشود، در وارد کردن آن دقت نمایید. برای تکمیل ثبت نام، کد امنیتی را وارد کرده و بر روی “موافقم، دریافت شناسه” کلیک کنید

آموزش شناسه ایرنیک8

شناسه ی شما ایجاد شده و یک ایمیل از طرف ایرنیک برای شما ارسال می گردد در این مرحله حتما باید وارد ایمیل شده و با استفاده از نیک هندل و پسورد را که برای شما ارسال شده به سایت لاگین نمایید در این مرحله باید پسورد خود را عوض کرد و نیز جواب سوال امنیتی را وارد نمایید.

در نهایت شناسه شما ثبت و قابل استفاده است.

آموزش شناسه ایرنیک 7
بخوانید:  فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل و نکات تکمیلی آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست