فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل به همراه نکات تکمیلی

امروزه امنیت اطلاعات یکی از مهم ترین ارکان دنیای دیجیتال است اگر بگوییم یکی از خصوصی ترین مکان هایی که هر فرد در دنیای مجازی می تواند داشته باشد پست الکترونیک ( ایمیل و جیمیل ) است دروغ نگفته ایم ، اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که برایتان مهم است ایمیلتان توسط شخص غیر مجازی باز نشود لازم است چند مرحله  مانند تایید دو مرحله ای گوگل در راستای امنیت بیشتر حساب ایمیل خود انجام دهید.

در این مقاله که توسط گروه طراحی سایت کاشان نسل نت تهیه شده است  قصد داریم تایید دو مرحله ای ورود به حساب گوگل را برای خودمان فعال کنیم تا اگر خدایی نکرده رمز جیمیل ما به دست شخص نامربوطی افتاد زیاد نگران امنیت حساب جیمیل و در شاخه ای بزرگتر تمام حسابهایی که به جیمیل ما متصل است نباشیم .  پس تا انتهای این مطلب  با ما همراه باشید تا گام به گام رمزتایید دو مرحله ای جیمیل خودمان را فعال کنیم.

فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل

پس از اینکه جیمیل خودتان را ساختید ( ویا ازقبل دارید) ، ابتدا وارد حساب کاربریتان شوید .

تصویر صفحه جیمیل

طبق تصویر فوق پس از وارد شدن به حساب جیمیل خود از گوشه بالا سمت چپ جیمیل خود روی گزینه   “برنامه های گوگل ” کلیک کنید و از پنجره باز شده روی گزینه “حساب Google” کلیک کنید .

تصویر صفحه مدیریت حساب گوگل
تصویر صفحه مدیریت حساب گوگل

 

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید صفحه حساب گوگل شما در مانیتورتان باز شده و حال لازم است در این صفحه روی گزینه  “امنیت”  از منوی سمت راست کلیک کنید .

تصویر نحوه دسترسی به راستی آزمایی دو مرحله ای گوگل
تصویر نحوه دسترسی به راستی آزمایی دو مرحله ای گوگل

در صفحه بازشده میتوانید موارد امنیتی حساب خود را کنترل کنید همان طور که از تصویر فوق مشاهده میکنید از سربرگ  (( ورود به سیستم Google  )) گزینه (( راستی آزمایی دو مرحله ای )) در حالت خاموش می باشد  . روی همین گزینه کلیک کنید .

تصویر صفحه اول فعال سازی راستی آزمایی دو مرحله ای
تصویر صفحه اول فعال سازی راستی آزمایی دو مرحله ای

 

سپس به صفحه  آشنایی با راستی آزمایی دو مرحله ای وارد می شویم . پس از اینکه مطالب این صفحه را خواندید روی گزینه (( شروع به کار )) کلیک کنید.

برای اینکه گوگل خیالش آسوده و خاطرش جمع گردد که کسی که دارد تنظیمات این حساب را تغییر میدهد خود شما هستید  و همچنین خود شما شخصا می خواهید راستی آزمایی دو مرحله ای را فعال کنید ، قبل از هرکاری یک بار دیگر از شما رمز ورود به حسابتان را می خواهد .

به همین دلیل ارجاع داده می شوید به صفحه وارد کردن رمز ورود جیمیل.

تصویر صفحه وارد کردن رمز برای دسترسی به تنظیمات بیشتر حساب
تصویر صفحه وارد کردن رمز برای دسترسی به تنظیمات بیشتر حساب

 

پس از آنکه رمز خود را مجددا وارد کردیدروی گزینه بعدی کلیک کرده تا وارد صفحه تنظیمات و فعال سازی راستی آزمایی دو مرحله ای گوگل شوید.

 

صفحه فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل
صفحه فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل

 

حال طبق تصویر فوق ابتدا شماره موبایل خودتان ( ترجیحا شماره ای که به طور عادی و روزمره از آن استفاده میکنید وارد نمایید نه شماره ای که برای روز مبادا در کشوی میزتان قرار دادید )  را در کادر مربوطه (شماره 1)  وارد کنید. سپس از قسمت شماره 2 که در تصویر می بینید گزینه (( پیام نوشتاری )) را انتخاب نموده ودر انتها روی گزینه ((بعدی )) کلیک کنید.

 

تصویر دریافت و وارد کردن رمز پیامک شده
تصویر دریافت و وارد کردن رمز پیامک شده

 

پس از اینکه کمی صبر پیشه کنید پیامکی از یکی از سرشماره های گوگل برایتان ارسال میشود که حاوی یک کد 6 رقمی می باشد . آن کد را در کادر مربوطه وارد کنید و گزینه بعدی را بزنید .

نکته1:  اگر در دریافت پیامک پیش از دو دقیقه معطل شدید روی گزینه دوباره ارسال کنید بزنید تا پیام دوباره برایتان ارسال گردد.

نکته 2 : در صورت اشتباه وارد کردن کد ارسالی بیش از سه بار دیگر شما مجاز به استفاده از روش پیامکی نخواهید بود وباید گزینه تماس تلفنی را برای دریافت کد انتخاب کنید.

سپس گوگل از شما میپرسد آیا میخواهید تایید دو مرحله ای را روشن کرده یا اینکه منصرف شده اید . در اینجا شما لازم است روی گزینه (( روشن کردن )) کلیک کرده و راستی آزمایی دو مرحله ای برای اکانت شما فعال گردد.

پس از فعال کردن راستی آزمایی دو مرحله ای به صفحه ای هدایت می شوید  که شامل دیگر تنظیمات این قابلیت گوگل می باشد . در این صفحه گزینه های مختلفی را مشاهده میکنید از جمله کد های پشتیبان ، ورود به حساب با در خواست گوگل ، برنامه Authenticator ، تلفن پشتیبان و … که همه این موارد را در ادامه همین مقاله بررسی خواهیم کرد .

فعلا بدون اینکه صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای را ببندیم به صفحه پست الکترونیکمان برمیگردیم.

تصویر صندوق پست الکترونیک بعد از فعال سازی راستی آزمایی دو مرحله ای
تصویر صندوق پست الکترونیک بعد از فعال سازی راستی آزمایی دو مرحله ای

 

همان طور که می بینید یک پیام از طرف ربات های گوگل برای ما ارسال شده مبنی بر روشن شدن راستی آزمایی دو مرحله ای .

پیشنهاد میکنم یک بار این پیام را حتما مطالعه کنید . اما اگر حوصله ندارید این پیام را بخوانید پس لطفا به حرف های بنده دقت کنید تا خلاصه کلام این پیام را برایتان بازگو کنم.

تصویر متن ایمیل روشن شدن راستی آزمایی دو مرحله
تصویر متن ایمیل روشن شدن راستی آزمایی دو مرحله

 

طبق صحبت های این پیام،  گوگل رسما به شما دارد اعلام میکند حالا که شما راستی آزمایی دو مرحله ای خود را روشن کردید از این به بعد تحت هیچ شرایطی و با هیچ عذر و بهانه ای به هیچ کس اجازه ورود به حساب شما را نخواهم داد حتی خود شما !

مگر آنکه رمز ورود و کد راستی آزمایی دو مرحله ای را به درستی وارد کنید. یعنی از این به بعد نه صفحه دریافت رمز و نه صفحه دریافت رمز دو مرحله ای قابل گذر و دورزدن نخواهند بود.

پس اگر زمانی تلفنتان در دسترستان نبود و گوگل برایتان کد دو مرحله ای را ارسال کرد وشما نتوانید بفهمید چه کدی برایتان ارسال شده گوگل با شما مثل یک فرد غریبه رفتار خواهد کرد اما گوگل قبل از اینکه شما به این مشکل مواجه شوید راه حل این مشکل را در این ایمیل به شما تذکر داده است.

گوگل می گوید:

(( من می توانم به شما این امکان را بدهم تا اگر به شماره تلفنتان دسترسی نداشتید مثل خراب بودن و یا هر علتی ، طبق راه های جایگزینی که برایتان در نظر گرفتم و به شما می گویم به طریقی دیگر آن کد 6 رقمی دو مرحله ای را از من دریافت کنید و سپس بتوانید با وارد کردن کد وارد حساب گوگلتان شوید .

راه های دیگر دریافت کد از من  1- شماره تلفن پشتیبان  2- دریافت کدهای پشتیبان  3-و…. می باشد . ))

طبق صحبت های گوگل که در بالا مطالعه کردید می توان نتیجه گرفت که اگر به فکر راه چاره نباشیم ممکن است در آینده خودمان برای خودمان دردسر درست کرده باشیم . برای همین بهتر است از همین الان به فکر آینده باشیم .

حال دوباره به صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای بر میگردیم . البته در تصویر زیر شما قسمتی از این صفحه را تماشا میکنید.

تصویر صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای گوگل
تصویر صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای گوگل

 

در سر برگ (( تنظیم مرحله دوم جایگزین )) روی ((تنظیم )) از قسمت کدهای پشتیبان  کلیک کنید. همانند تصویر زیر کادری برای شما باز می شود که حاوی 10 کد 8 رقمی می باشد این کد ها را در یک کاغذ یادداشت کنید و سعی کنید همیشه همراهتان داشته باشید. در این حالت  اگر زمانی از تلفن همراهتان دور بودید یا دسترسی به سیم کارت و شماره تان نداشتید از این کد ها برای ورود رمز دو مرحله ای می توانید استفاده کنید .

تصویر کدهای پشتیبان تایید دو مرحله ای گوگل
تصویر کدهای پشتیبان تایید دو مرحله ای گوگل

دقت کنید همان طور که در تصویر مشاهده میکنید هر کد یکبار مصرف می باشد  و هر زمانی که این 10 کد را استفاده کردید میتوانید از همین قسمت روی (( دریافت کدهای جدید )) کلیک کرده تا گوگل برایتان 10 کد جدیدبسازد و به شما بدهد.

بخوانید:  آموزش ساخت شناسه ایرنیک برای تهیه دامنه IR

البته ما برای اینکه شما راحت باشید و نخواهید این کد ها را امتحان کنید تعدادی از ارقام هر کد را پاک کرده ایم تا صرفا به امر آموزش بپردازید نه تست نفوذ.

برنامه  Authenticator

با داشتن این برنامه و فعال کردن تولید رمز یکبار مصرف دیگر احتیاجی به دریافت پیامک ندارید و اگر سیستم اپراتور تلفن همراه شما مشکلی داشت با این برنامه می توانید با خیالی آسوده و بدون نیاز به اینترنت هر 60 ثانیه یک رمز دومرحله ای جدید بسازید و وارد گوگل اکانت خود شوید  .

برای فعال سازی این قابلیت در صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای روی دکمه (( تنظیم )) از قسمت  (( برنامه Authenticator )) کلیک کنید .

تصویر صفحه اول فعال سازی برنامه تولید رمز یکبار مصرف در گوگل
تصویر صفحه اول فعال سازی برنامه تولید رمز یکبار مصرف در گوگل

 

طبق تصویر فوق در صفحه ای که برای شما باز می شود ابتدا لازم است نوع تلفن همراه خود را انتخاب کنید .

در اینجا مثلا تلفن ما با سیستم عامل آندروید کار میکند پس گزینه آندروید را انتخاب کرده وروی دکمه (( بعد )) کلیک میکنیم. سپس اگر از سیستم عامل اندروید استفاده میکنید از فروشگاه  play برنامه  Authenticator  ( دقیقا با همین نام ) را دانلود کرده و روی گوشی موبایل خود نصب میکنیم . ( کاربران سیستم  ios  می توانند این برنامه را از  App Store دانلود نمایند . )

پس از نصب ، در برنامه روی (( راه اندازی حساب )) یا ((+)) زده. حال شما دو راه دارید اگر تلفن هوشمندشما دوربین نسبتا خوبی داشته و قابلیت اسکن بارکد را دارد روی گزینه اسکن تصویر بزنید و سپس بار کدی که گوگل در حال نشان دادن به شما می باشد را اسکن کنید .

تصویر بارکد برای تولید رمز یکبار مصرف با برنامه تولید رمز گوگل
تصویر بارکد برای تولید رمز یکبار مصرف با برنامه تولید رمز گوگل

 

اما اگر گوشی شما قابلیت اسکن بار کد را ندارد روی گزینه (( نمیتوانید آن را اسکن کنید)) کلیک کرده تا سراغ راه دوم بروید.

تصویر کلید فعالسازی برنامه تولید رمز یکبار مصرف
تصویر کلید فعالسازی برنامه تولید رمز یکبار مصرف

 

در صفحه جدید باز شده داخل کادر مستطیل یک کلید کاراکتری معمولا 32 کاراکتری منحصر به فرد و مخصوص اکانت شما به شما نشان داده می شود .

شما باید در تلفن همراه خود روی گزینه (( کلید ارائه شده را وارد کنید )) ضربه بزنید و پس از وارد کردن آدرس ایمیل خود کلید 32 کاراکتری را در قسمت مربوطه برنامه وارد کنید  و زمانی که تایید کردید گوشی تلفن همراه شما شروع  به تولید رمز میکند و  هر 60 ثانیه ،یک رمز دو مرحله جدید تولید می کند. حال در حساب گوگل خود روی گزینه ((بعدی)) کلیک کنید .

تصویر سینک شدن گوشی با گوگل با وارد کردن رمز دو مرحله ای
تصویر سینک شدن گوشی با گوگل با وارد کردن رمز دو مرحله ای

 

در این قسمت گوگل از شما میخواهد کدی گوشی شما تولید کرده است را در این قسمت وارد کنید و روی گزینه (( تایید صحت )) کلیک کنید. سپس در پایان وقتی پیام (( تمام )) را  مشاهده کردید روی دکمه (( تمام )) بزنید.

با زدن دکمه تمام دوباره به صحفه راستی آزمایی دو مرحله ای وارد می شوید .

صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای
صفحه تنظیمات راستی آزمایی دو مرحله ای

 

اکنون ملاحظه می کنید که راه های دسترسی شما به رمز دو مرحله ای ایمیلتان از حالت یک شماره تلفن محض به دو سه حالت افزایش پیدا کرده است.

این را به خاطر داشته باشید که به طور خودکار زمانی که شما برنامه Authenticator را فعال میکنید گوگل این برنامه را به عنوان راه پیش فرض دریافت کد دو مرحله ای برای ورود به جیمیلتان قرار میدهد. یعنی از دفعه بعد هنگام ورود به جیمیل نباید منتظر پیامک رمز باشید مگر آنکه خودتان درخواست ارسال پیامک کنید. ( تا چند دقیقه دیگر راه درخواست ارسال پیامک را به شما خواهیم گفت. )

 

شماره تلفن پشتیبان

اکنون می خواهیم قسمت شماره تلفن پشتیبانی را ثبت کنیم تا خیالمان به صورت کامل راحت باشد.

طبق تصویر قبل در قسمت پیام صوتی یا نوشتاری ( مورد 2 ) شماره تلفن همراه خود را می بینید. در همین قسمت یک گزینه تحت عنوان (( افزودن شماره تلفن )) برای شما تعبیه شده است که می توانید شماره تلفن های بیشتری به گوگل به عنوان شماره تلفن مورد اعتماد و پشتیبان معرفی کنید. روی این گزینه کلیک میکنیم. صفحه ای مشابه با صفحه ورود شماره تلفن که در قبل دیدیم  برای شما باز می شود . در کادر مربوطه شماره تلفن مورد اعتماد خود را وارد کنید و در انتها روی گزینه تمام بزنید تا شماره مورد نظر شما به عنوان شماره پشتیبان ذخیره گردد.

چند توصیه برای شماره های پشتیبان  

 

1-سعی کنید از اپراتور های مختلف مانند همراه اول ، ایرانسل ، رایتل و … اگر سیم کارتی دارید شماره آن را به عنوان شماره های پشتیبان خود وارد کنید زیرا اگر زمانی هر یک از این اپراتورها به دلایلی با اختلال مواجه شوند شما بتوانید از اپراتورهای دیگر در همان لحظه استفاده کنید.

2-اگر پدر یا مادرتان تلفن همراه دارند سعی کنید شماره آن ها را وارد کنید تا اگر تلفن شما در دسترس نبود بتوانید پیام رمز گوگل را برای آن ها ( به انتخاب خودتان) ارسال کنید .

3-اگر دوست قدیمی و مورد اعتمادی دارید می توانید شماره تلفن دوستتان را به عنوان شماره پشتیبان وارد کنید اما مراقب باشید همه دوستان می توانند روزی دشمنان شما باشند پس دلیلی ندارد دوستتان رمز ورود به جیمیل شما را بداند .

تعداد شماره تلفن هایی که به عنوان شماره پشتیبان می توانید وارد کنید نامحدود می باشد .پس با خیال راحت شماره هایی که میخواهید را وارد کنید.

امتحان راستی آزمایی دو مرحله ای

حال میخواهیم به عنوان تست از حساب گوگل خود خارج شده و دوباره وارد شویم.

بعد از وارد کردن آدرس ایمیل و رمز عبور طبق تصویر زیر وارد مرحله وارد کردن رمز عبور دو مرحله ای می شویم.

تصویر صفحه دریافت رمز دو مرحله ای هنگام ورود به سایت
تصویر صفحه دریافت رمز دو مرحله ای هنگام ورود به سایت

 

همان طور که در تصویر می بینید و قبلا هم گفتیم به طور پیش فرض گوگل از شما رمز عبور دو مرحله ای که برنامه Authenticator تولید کرده است را میخواهد. اگر گوشی کنارتان هست رمز دو مرحله ای تولید شده را وارد کنید اما قصد داریم فرض کنیم دسترسی به تلفنمان را نداریم و میخواهیم یکی از راه های جایگزین را انتخاب کنیم . روی گزینه (( روش دیگری امتحان کنید)) می زنیم تا به صفحه زیر هدایت شویم.

تصویر صفحه راه های جایگزین دریافت رمز و مرحله ای گوگل
تصویر صفحه راه های جایگزین دریافت رمز و مرحله ای گوگل

 

طبق تصویر بالا راه هایی که برای دریافت رمز دومرحله ای ورود به حسابم فعال کرده بودم این موارد می باشد .

همان طور که می بینید من برای این اکانت گوگل خودم علاوه بر برنامه تولید کننده رمزیکبار مصرف دو شماره موبایل نیز ثبت کرده ام که یکی از آن ها دو رقم آخرش 38 و دیگری دو رقم آخرش 83 می باشد اگر هر کدام از این شماره ها را انتخاب کنم یک پیامک حاوی رمز دو مرحله ای به آن شماره ارسال خواهد شد وآن کد را میتوانم وارد کنم و به حساب گوگل خودم دسترسی کامل داشته باشم .

در پایان اگر به هیچ تلفنی دسترسی نداشته باشم ( فرض کنید در بیابان خدا فقط یک لبتاب دارم که دست بر قضا به اینترنت متصل هست و میخواهم وارد اکانت گوگلم ( واقعا چرا اونجا باید وارد جیمیلم بخوام بشم )  بشوم اما هیچ تلفنی و دسترسی فیزیکی به دنیای اطرافم ندارم ) می توانم از قسمت ((یکی از کد های پشتیبان 8 رقمی تان را وارد کنید)) را انتخاب کنم و یکی از 10 کد 8 رقمی که در ابتدا گوگل برای من ساخت و به من داد را وارد میکنم.

در اینجا به پایان این آموزش می رسیم امیدواریم از این مطلب بهره و استفاده کافی را برده و جواب سوالات خود را گرفته و نکته مبهمی برایتان نمانده باشد.

موفق و سربلند باشید .

محمدرضا احمدآبادی

نسل نت

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهدی کرمی
  2020-06-29 08:38

  باسلام هرچه تلاش میکنم نمیتونم به سیستم باحسابم وارد شوم همش کد۸رقمی پشتیبانی میخواد هرکاری میکنم نمیشه..لطفا کمک کنید باحسابم به سیستم واردبشم الان نزدیک 5روزشده..لطفامنووصل کنید..ممنون

  پاسخ
  • masoud_kzd
   2020-07-05 08:58

   سلام مهدی عزیز
   هنگام فعال سازی تایید دو مرحله ای، تعدادی کد 8 رقمی در اختیار شما قرار می گیرد. از آنها نگه داری کرده و در این مواقع با استفاده از هر کدام از آن کد ها می توانید وارد حساب کاربری شوید. همچنین در صورت فعال سازی Authenticator و ثبت شماره تلفن همراه نیز می توانید حساب خود را بازگردانی نمایید.

   پاسخ
 • بهرام
  2020-05-09 14:40

  سلام بنده در سایتی ثبت نام می خواهم بکنم قسمتی دارد که تایید دو مرحله ای را انجام دهم گوشی تلفنم ساده است راهنمایی فرمایید چطور فعال کنم . دو مرحله ای جمیل و گوگل را فعال کرده ام نمی دانم چطوری برای سایت ها بکار ببرم .راهنمایی فرمایید تشکر می کنم توی هر سایتی گشتم فقط جمیل و گوگل رو توضیح داده اند.به ایمیلم بفرستید ممنون میشم . تشکر

  پاسخ
  • masoud_kzd
   2020-06-08 18:22

   سلام و وقت بخیر
   تایید دو مرحله ای گوگل صرفا برای استفاده از امکانات خود شرکت گوگل برنامه ریزی شده است و باعث افزایش ضریب امنیت و جلوگیری از نفوذ افراد به حساب کاربری شما نزد گوگل است. در مورد سایت های دیگر میتوانید از پشتیبانی خود آن سایت کمک بگیرید.

   پاسخ
 • سالار
  2020-03-26 15:32

  با سلام من میخواهم به حساب جی‌میل خودم وصل بشم رمز بلد نیستم میزنم فراموشی بعد آخرین رمز میزنم و بعد شماره و بعد کد که اومده و بعد میگه یکی از کد های پشتیبان 8 رقمی بزنید من نمی‌دونم چیه میزنم روش دیگر و بعد جی‌میل پشتیبان میزنم و بعد کد میزنم و میگه گوگل تایید نکرد لطفاً بگید یکی از کد های پشتیبان 8 رقمی چی هستش؟

  پاسخ
  • hamedskort
   2020-03-28 10:51

   سلام و وقت بخیر
   شما موقع ثبت نام اگر شماره موبایل یا ایمیل پشتیبان داده باشید یک کد تایید احراز هویت برای انها ارسال می شود که باید در قسمت کد پشتیبان وارد نمایید تا دسترسی شما به حساب جیمیلتون باز بشه
   با سپاس

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست